Neler Yapıyorum

 

Web Tasarım

Web tasarımında uzmanlaşmak bir web tasarımcısı için uzunca bir süreç gerektirir. Web siteleri bilişim teknolojilerinin en üst düzeyidir.Web tasarımı sadece kaliteli hazırlanmış görseller anlamına gelmemektedir. Hızlı, çözünürlüğü yüksek kullanımı kolay kullanıcı dostu web tasarımları hazırlanmalıdır. Bu hasasiyet ile son trendleri ve teknolojileri yakından takip ederek en uygun teknoloji, uygulamalara uygun en üst düzeyde kullanım ve  görsel memnuniyet verecek tasarımlarla hizmet veriyorum.

 

Arayüz Kodlama

Çok güzel bir web siteniz olabilir ancak doğru teknolojilerle kodlanmaz ise o güzellikten eser kalmayabilir. Arayüz kodlamada; web tasarımın en önemli vazgeçilmez parçasıdır. Görsel güzelliği sağladığı gibi sitenin performansı, arama motorları tarafından anlaşılabilirliği (semantic web) ve browser uyumu (Chrome,Firefox…)  arayüz kodlamasının ne kadar iyi yapıldığı ile doğru orantılıdır. Bu sebeble yapmış olduğum tasarımları katmanlı mimari kullanarak W3C standartlarında HTML5, CSS3.0 ve JQUERY ile SEO’ya uygun Cross-Browser olarak kodlamaktayım.[rb_toggles][rb_toggle title=”HTML 5″]Şimdi biz insanlar konuşup anlaşıyoruz da bu internet üstünde bu siteler nasıl anlaşıyor derseniz işte orada devreye HTML5 giriyor. HTML5 ‘te sitenizi arama motorları (google gibi) ile konuşturmaya anlaştırmaya başlıyor. Arama motorları için sitenizdeki bilgiler daha anlamlı hale geliyor haliyle arada sevgi bağı oluşuyor siz en iyisi gerisinı aralarındaki muhabete bırakın 🙂 Web sitesi yaptırıyorsanız kesinlikle HTML5 isteyim derim ben 😉 … geleceği şimdiden yakalayın… [/rb_toggle][rb_toggle title=”CSS 3.0″]İnternet doktoru falan olsaydım web sitesini gereksiz kodlardan kurtarıp yükünü hafifletmek performansını artırmak ve daha hareketli görsel uygulamalar için kesinlikle web sitenizin reçetesine sabah akşam birer adet olmak üzere CSS3.0 yazardım yanında bi dozda CSS-Compressor fena olmazdı hani… 🙂 Performanslı ve çok daha görsel siteler için kesinlikle CSS3.0…  [/rb_toggle][rb_toggle title=”JQUERY”]Bir siteye takla attırmak birazda uçurup kaçırmak için sadece JQUERY derim başkada birşey demem ancak bazende kaçınılmaz olarak FLASH kullanmak gerekebiliyor eh naparsın oda bizim eski dostumuz vefa İstanbul’da bir semtin adı değil ya :)[/rb_toggle][/rb_toggles]

 

 

Grafik Tasarım

Grafik tasarım hatta tasarımın dünyasının hepsi; makrodan mikroya kainattaki o eşsiz tasarımların, güzelliklerin sadece basit bir yansımasıdır. İnsanın bir görevide geldiği dünyayı tüketmek değil üretmektir. Hazır bulduğu güzellikleri daha da güzelleştirme ve geliştirme çabasında bulunmaktır. Grafik tasarım’da görsel dünyamızın en önemli öğesidir. Biz tasarımcılarda şu güzelliklerin hunharca katledildiği dünyamıza bir nokta mesafesindede olsa güzellik katmak için çabalıyoruz. Ben inanıyorum ki etrafında güzellikler olanlar güzel şeyler düşünürler… Bende buradan yola çıkarak firmanız için en uygun sade ama görkemli, görsel çekiciliği yüksek, en önemlisi güzelliği ön planda tutan insanlarda sıcaklık hissi uyandıran ve mesajınızı en iyi şekilde son kullanıcıya ulaştıracak şekilde grafik tasarım hizmeti vermekteyim.
[rb_toggles][rb_toggle title=”Kurumsal Kimlik “]
Kurumsal Kimlik
Kurumsal kimlik, bir kurumun, şirket içi/şirket dışında duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır.

Günümüzde birçok kuruluş, artık toplam kalite anlayışını benimsemiş ve kurumsal bir stratejiyle kurumsallığını sunma çabası ve gayreti içine girmiştir.

Kurumsal kimlik bileşenleri nelerdir?

Kurumsal kimlik çalışması kapsamında düşünülmesi gereken materyaller 2 bölümde incelenmelidir;

1- Kurum içi
2- Kurum dışı

Kurum içi;
* Amblem / Logotayp kullanım standartları
* Antetli kağıt tasarımı
* Sürekli Form
* Zarf tasarımı
* Kartvizit tasarımı
* Dosya tasarımı
* Bloknot tasarımı
* Haberleşme formları
* Kurum içi yönlendirmeleri
* Muhasebe dokümantasyonlarının tasarımı (Fatura, İrsaliye, Makbuz vb…)
* Şirket giyim ve davranış kuralları
* Dijital materyallerin tasarımı
* Kurumsal kimlik kullanım standartları kılavuzu

Kurum dışı;
* Araç / filo tasarımları
* Bina cephesi ve iç tasarımı
* Tanıtım materyalleri (Katalog, broşür, insert, kit vb…)
* Gazete, dergi ve/veya diğer tanıtım materyalleri
* Kurumsal web projesi

Kurumsal kimliği oluştururken izlenmesi gereken süreçler nelerdir?

Kurumsal kimlik oluşturma sureci de beşe ayırabiliriz;

1- Tasarım süreci öncesi yapılacakların tespiti ve onaylanması

2- Tasarım süreci zamanlaması

3- Tasarımların sunumu

4- Sunum sonrası düzeltiler

5- Onaylanan tasarımların baskı ve uygulama süreci zamanlaması

Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması için olmazsa olmazlar nelerdir?

Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması için, olmazsa olmaz olarak nitelendirilmesi gereken tek şey, kurumla ilgili tüm verilerin eksiksiz ortaya konmasıdır. Bu veriler kısa zaman içerisinde, kurumun tasarımla ilgili genel anlayışı ortaya koyup, çalışmanın en doğru süreçte ve doğrulukta ilerlemesini sağlayacaktır.

Bir kurumsal kimlik çalışmasının renk seçiminde nelere dikkat etmek gereklidir?

Bir kurum; bir anlayış, bir kültür, bir geçmiş ve bir hedef içerir. Kurumla ilgili fikirlerinizi tartarken bu kurumun tüm içeriğini anlamak gerekir. Kurumun kurumsallığı var olan/olmayan, zaten bir renktir, o rengi bulup ortaya çıkarmakla kurumun rengini bulmuş olursunuz. Bir kurum için şu veya bu renk güzel ve doğru denmesi kesinlikle yanlıştır.

Yine de renk seçiminde; sektör, hedef kitle ve kurumun psikolojik olarak vermek istediği mesaj gibi hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Başarılı bir kurumsal kimliğin firmaya katkıları nelerdir?

Başarılı bir kurumsal kimliğin firmaya kazancı tabii ki hemen olmaz, olamaz. Bu davranış tamamen geleceğe yatırımdır. Kurumun kendisiyle ilgili vermek istediği mesaj ne ise, bu yolla verilir. Firmanın diyalog kurmak istediği kişi veya kurumlar kimlerse onlara gösterdiği yüzüdür kurumsal kimlik.

Bir insan düşünün; çok şık bir takım elbiseli, bakımlı ve konuşmasındaki ahenge diyecek yok. Siz böyle bir insanla diyalog kurmak, onunla sohbet etmek belki de iş yapmak istemez misiniz? Sizce bir fark var mı?

Kurumsal kimliği yapacak ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Bir ajansın kurumsal kimlik yapmak üzerine yeterliliğini, bir kurumun anlaması veya çalışmak istediği ajanslardan birisini seçmesi için dikkat etmesi gereken en genel iki unsur şudur (Zaten belli bir ajans yetkinliğini geçmiş olduğu düşünülen ajanslar için bu söylediklerim geçerlidir);

A. Hangi şartlar altında olunursa olunsun, ajans veya ajanslar gerekli isteklerle bilgilendirilir. Ardından, ajans/ajanslardan kurum tarafından verilen bu bilgilerin anlaşılıp anlaşılmadığının kontrolü için yazılı bir geri bildirim istenir. Alınacak olan bu yazılı geri bildirim, ajansın kuruma yaklaşımını ve yetkinliğini ispatlar.

B. Bir diğer unsur ise, sektöre yakınlığı ile yapmış oldukları çalışmalar ve referanslardır.
[/rb_toggle][rb_toggle title=”Katalog ve Broşür Tasarım”][/rb_toggle][/rb_toggles]


Yazılım Geliştirme

 


Dinamik ve statik olarak siteler ikiye ayrılır static siteler HTML olarak nitelendirdiğimiz yönetim paneli olmayan web siteleridir yani güncelleme yapamazsınız dinamik web siteleri ise yönetim paneline sahip site ile ilgili içerik girebildiğiniz web siteleridir. Yazılım web sitelerine hayat katan hedef kitleniz ile web sitenizin iletişime geçmesini sağlayan en önemli unsurudur. Web sitelerinizin proje başlangıç aşamasında karşılıklı olarak yapısının dinamik mi yoksa statik mi olacağına karar verdikten sonra sitenin yönetimini sağlayan panelini son kullanıcının kolaylıkla anlayabileceği ve kullanabileceği yönetim arayüz çalışmasından sonra yazılımı için alt yapısı ASP.NET yazılım dili ve database içinde MSSQL yapısını kullanarak hayata geçiriyoruz ve Web sitenize hayat veriyoruz… Sizinde canlı bir web siteniz olsun 😉


SEO, SEM

SEO kelimesinin açılımı SEARCH ENGINE OPTIMIZATION şeklindedir. Yani arama motoru optimizasyonu manasına gelir. SEO nun temel amacı sitenizi arama motorlarında üst sıraya getirmektir tabi biz arama motoru derken google kastediyoruz diğerleri pek revaçta olmadığı için ilgi alanımıza girmiyor işin açıkçası neyse biz konumuza dönelim SEO çalışmaları uzun süreç isteyen çalışmalardır. Kimseninde 1 numarada sizi çıkartırım garantisi verebileceği bir şey değildir. Sizi 1 numara göstereceğim diyenler varsa bilinki çok yüksek ihtimal siteniz 1 numarada çıkar ama sonra google sandbox’a düşerek kara listeye alınırsınız sonra da çoook uzun bir süre google da üst sıralarda çıkabileceğiniz sanmayın… Bu sebebten ötürü seo da acele etmeden google fazla ürkütmeden sağlam adımlarla işe başlamalıyız.

SEO çalışmalarına ilk olarak sunucu ayarlarından başlarız. Sunucu ayarlarını yaptıktan sonra web sitesinizi semantik mantığa dayalı olan HTML 5 ile kod yapısını SEO ya uygun şekilde kodlarız daha sonra site içerisindeki anahtar kelimelerin analizini yaptıktan sonra hedef kitleye yönelik anahtar kelimeleri seçer sitenize koyarız siteye girilen içeriklerin özgün ve başlık içerik uyumluluğu analizi yaptıktan sonra siteyi yayına veririz biz buna kısaca site içi seo diyoruz.
Site dışı seo içinse ilk önce siteniz için w3c gibi web standartları ve gerekli güvenlik sertifikarlarını aldıktan sonra sitenizi Google değeri yüksek sitelere kaydeder backlinkleriz, dizin sitelerine şirketinizin faaliyet gösterdiği kategorisine göre kaydederiz, bloglarda firmanız için özgün makaleler hazırlar ve yayına alırız sonrasında ise sosyal imleme dediğimiz yöntemle sitenizin linkini sosyal alanlarda paylaşır ve sitenizin google ın gözüne girmesini sağlamaya çalırız daha sonrasında hedef kitleye yönelik anahtar kelimelerle google ve facebook reklam vererek sitenizin popularitesini artırmaya yönelik çalışmalarda bulunuruz. Bu çalışmalar ilk baştada belirtiğim gibi uzun süreçleri olan çalışmalardır her sürecinde analiz ve yöntem belirleyerek hareket etmek sitenizin doğal yönden google da üst sıralara çıkmasını ve rakiplerinize farkatmanızı sağlayacaktır.


Hosting Hizmeti

Bir hizmet veriyorsanız tam vereceksiniz esasını çok severim yukarıda bu kadar işten bahsettik web tasarım dedik arayüz kodlama dedik yazılım dedik seo dedik şimdi bunların hepsini yaptık internette yayına vermemiz lazım ki firmanızın internetteki yüzü hayata geçsin işte bunun için hosting hizmeti devreye giriyor. SEO uyumlu hostinglerimizden projenin yapısına göre Linux veya Windows işletim sistemli server’larımızdan web sitenizi yayına veriyoruz. Hostinglerimizde sınırsız web alanınız, sınırsız e-posta hesabı açabilme Linux veya Windows işletim sistemi MYSQL, MSSQL gibi veri tabanlarını destekleyen özelliğe sahip serverlarla hizmet vermekteyim bu arada domain yani webteki isim hakkınız dilerseniz onu sizin adınıza temin edebiliyoruz. Hosting yönetiminide genelde web master olarak ben yürütüyorum ama biz yönetebiliriz diyorsanız kullanıcı adı ve şifre size veriyoruz siz yönetiyorsunuz şimdilik bu kadar… 🙂


Fotoraf Çekimi

Fotoğraf çekmek hoşuma giden hobi olarak yaptığım bir şey zaman zaman müşterilerimin taleplerine göre amatör olarak mekan, ürün, iç çekim, dış çekim gibi yakında studio olarakta yapacağım gibi gözüküyor:) fotoğraf çekimleri yapmaktayım. Nasıl hizmet veriyoruz derseniz ilk önce çekim öncesi bir keşif yapıyorum yaptığım keşif sonucunda gerekiyorsa çekim için bir senaryo oluşturuyoruz yada bir konsept fikri belirliyoruz eldeki imkanlar doğrultusunda en uygun fikir veya senaryo ile çekilecek mekanın el verdiği ölçüde ve keşif yaptığımız bir yerde çekim yapıyoruz yakında fırsat bulursam sitede galeri bölümü açacağım oradan çekimlerimizin takibini yapabilirsiniz…

Marka Danışmanlığı


Bu konuda profesyonel olduğumu kesinlikle iddaa etmiyorum ancak piyasadan daha evvel çalıştığım firmalardan ve müşterilerimden edindiğim tecrübe ile firma yöneticileri ile karşılıklı oturup beyin fırtınası yaparak onlarında piyasadaki tecrübelerinden sinerji oluştururak sıfırdan marka oluşturma kurumsal kimlik yapılarına karar verme firmanın faaliyette bulunacağı alana yönelik araştırmalarda bulunma varılan sonuçlara göre bütçeye göre en iyi internet ve basılı reklam çalışmalarını hususunda bilgi verme rakiplerine yönelik internet üzerinden araştırma yapma ve bilgi toplama gibi hizmetlerle beraber hedefe yönelik devletin KOSGEB ile vermiş olduğu destekler konusunda ön bilgi paylaşımında bulunarak firmanın marka değerini yükseltme için firma yetkilileri ile beraber çalışma yürütüyoruz… Darısı size artık 🙂


Ekstra Hizmetler

[rb_toggles]
[rb_toggle title=”Profesyonel Fotoğraf “]
Profesyonel bir  çekim talep edilirse tamamen profesyonel ekipmanla profesyonel bir ekip tarafından studio çekimi veya iç dış mekan ürün çekimi gibi fotoğraf çekimleride yapmaktayız.
[/rb_toggle]
[rb_toggle title=”3D Tasarım”]
Firmalara zaman zaman ambalaj, mekan gibi… 3D çizimler 3D formatlar gerekebilir. Firmalar dilerse bu konuda da tamamen 3D konusunda profesyonel arkadaşlarımıza 3D Mekan, 3D Obje, 3D Ambalaj, 3D Stand, 3D Ürün gibi çizimlerle hizmet veriyoruz….
[/rb_toggle]
[rb_toggle title=”KOSGEB Danışmanlık”]
Devletin firmalara vermiş olduğu özellikle yeni açılan firmalar vermiş olduğu bir çok destek var ve bunlardan firmaların çoğunun haberi yok işte bu konuda da ön bir bilgi sunduktan sonra müşterilerimiz dilerse bağımız olan danışmanlık firmalarına kendilerini yada danışmanlık firmasını müşterilere yönlendiriyoruz.
[/rb_toggle][/rb_toggles]

Siteyi yeni açtım şimdilik bununla idare edin daha düzenleme yapacağım…  😉

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.