SEO, SEM

SEO kelimesinin açılımı SEARCH ENGINE OPTIMIZATION şeklindedir. Yani arama motoru optimizasyonu manasına gelir. SEO nun temel amacı sitenizi arama motorlarında üst sıraya getirmektir tabi biz arama motoru derken google kastediyoruz diğerleri pek revaçta olmadığı için ilgi alanımıza girmiyor işin açıkçası neyse biz konumuza dönelim SEO çalışmaları uzun süreç isteyen çalışmalardır. Kimseninde 1 numarada sizi çıkartırım garantisi verebileceği bir şey değildir. Sizi 1 numara göstereceğim diyenler varsa bilinki çok yüksek ihtimal siteniz 1 numarada çıkar ama sonra google sandbox’a düşerek kara listeye alınırsınız sonra da çoook uzun bir süre google da üst sıralarda çıkabileceğiniz sanmayın… Bu sebebten ötürü seo da acele etmeden google fazla ürkütmeden sağlam adımlarla işe başlamalıyız.

SEO çalışmalarına ilk olarak sunucu ayarlarından başlarız. Sunucu ayarlarını yaptıktan sonra web sitesinizi semantik mantığa dayalı olan HTML 5 ile kod yapısını SEO ya uygun şekilde kodlarız daha sonra site içerisindeki anahtar kelimelerin analizini yaptıktan sonra hedef kitleye yönelik anahtar kelimeleri seçer sitenize koyarız siteye girilen içeriklerin özgün ve başlık içerik uyumluluğu analizi yaptıktan sonra siteyi yayına veririz biz buna kısaca site içi seo diyoruz.
Site dışı seo içinse ilk önce siteniz için w3c gibi web standartları ve gerekli güvenlik sertifikarlarını aldıktan sonra sitenizi Google değeri yüksek sitelere kaydeder backlinkleriz, dizin sitelerine şirketinizin faaliyet gösterdiği kategorisine göre kaydederiz, bloglarda firmanız için özgün makaleler hazırlar ve yayına alırız sonrasında ise sosyal imleme dediğimiz yöntemle sitenizin linkini sosyal alanlarda paylaşır ve sitenizin google ın gözüne girmesini sağlamaya çalırız daha sonrasında hedef kitleye yönelik anahtar kelimelerle google ve facebook reklam vererek sitenizin popularitesini artırmaya yönelik çalışmalarda bulunuruz. Bu çalışmalar ilk baştada belirtiğim gibi uzun süreçleri olan çalışmalardır her sürecinde analiz ve yöntem belirleyerek hareket etmek sitenizin doğal yönden google da üst sıralara çıkmasını ve rakiplerinize farkatmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.