Landing Page ( İniş Sayfası ) Nedir ?

Belirli bir pazarlama hedefi (conversion) olan web sitenizdeki herhangi bir sayfaya “landing page” (iniş sayfası) denir. İniş sayfalarının reklamlarınızla ilişkisi yatırım geri dönüşünü önemli ölçüde etkiler. İniş sayfalarında genellikle aşağıdaki aksiyonlar çevirim (conversion) olarak adlandırılır.

Bir form doldurulması
Bir sayfaya ulaşma
Bir doküman indirilmesi
Bir şey satın alınması
Landing Page neden önemlidir?
Yaptığınız reklam kampanyasının bir amacı varsa (ki mutlaka olmalı), ziyarteçilerin sayfanızı ziyaret edip bu dönüşümü sağlamadan gitmeleri size sadece yüklü bir reklam ve hosting faturası oluşturur. Bu yüzden, ziyaretçilerinizin dönüşüm oluşturması için yapılması gerekenleri sayfanızda mutlaka uygulamalısınız. Yatırım geri dönüşünü, dolayısıyla karınızı arttırmanın en kolay yolu budur. Bir örnek verelim.

Diyelimki siz günlük 5000 YTL lik reklam yapan bir firmasınız ve günde 6.000 ziyaretçi sitenize geliyor. Bu ziyaretçilerin %2 i dönüşüm gerçekleştiriyor ve günde 120 satış yapıyor ve 6000 YTL kazanıyorsunuz. Bu hesaba göre cironuzu 2 kat arttırmanın 2 yolu var. Ya reklam harcamanızı ayda 5000 YTL arttıracaksınız ya da dönüşüm oranınızı %2 iyileştireceksiniz. Gördüğünüz gibi dönüşüm oranındaki artış, yatırım geri dönüşünüzü çok daha ekonomik olarak arttıracaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.