Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçem Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir.
İnternet sayfaları için genelgeçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini, yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir.

Bir Web sayfası içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tip kullanılır ve bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün Web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu epey küçüldüğü gibi güncelleme yapmak da kolaylaşır.

CSS kodları, HTML kodlarının içine yazılabildiği gibi harici bir CSS dosyası oluşturularak da işlem yaptırılabilir. Türüne göre <BODY> veya <HEAD> bölümlerinde yer alabilirler. Ayrıca <link rel=”stylesheet” type=”text/css” href=”/style.css” /> koduyla CSS dosyası çalışma sayfasına eklenebilir. Onları ayrı dosyada veya dosyalarda saklamak, onları değişik HTML sayfalarınca kullanılmasını sağlar, aynı sayfanın değişik aygıtlara göre formatlandırılmasını kolaylaştırır, sunumla yapıyı ayırarak değişiklik yapılmasını ekonomikleştirir.

W3C Standartlarına Uygun Olan ya da Olmayan Web Siteleri Hakkında;

İnternette milyonlarca web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerinin yüzde 1′ i bile W3C Standartlarına uygun olarak oluşturulmamıştır. Bir web sitesinin W3C Standartlarına uygunluğunu kontrol etmek isterseniz http://validator.w3.org/ linkine tıklayıp Adress kısmına bir web adresi girerek “Check” butonuna tıklayarak sonuçları görmeniz mümkündür.

CSS kodlarının, HTML dosyasına eklenmesi temelde üç farklı şekilde yapılabilir.

CCS1 (Cascading Style Sheets)
CSS2
CSS3

W3C Hataları ve Sonuçları

W3C Hatalarına sahip bir web sitesi farklı tarayıcılarda (Internet Explorer, Firefox, Safari, Google Chrome, Netscape Navigator vs.) farklı görüntülenme sorunlarına yol açabilmektedir. Bu da web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin kötü bir izlenim edinmesine sebep olabilir.

Bunun haricinde hatalı kodlanmış bir web sitesi Google tarafından pek sevilmez. Google temiz kodlamaya sahip, kurallara uygun web sitelerini ilk sıralarda listelemek ister. Bu da web kurallarına uygun bir web sitesine sahip olmanın sonucunda daha fazla kitleye erişmek yani sizin için daha çok müşteri anlamına gelecektir.

W3C Hataları Nasıl Düzeltilir?

Günümüzde webmasterlar çok büyük bir çoğunlukla görsel editörler ile web tasarımı yapmaktadırlar. Bunun sebeplerinden biri kodlama bilmemelerinden ya da kodlama ile zaman harcamak istememelerinden kaynaklanıyor olabilir.

El ile kodlama yapamayan bir webmaster web editörünün yapacağı hatalara razı olmak durumunda kalacaktır ve bu hataları gidermek için yeterli bilgi ve tecrübesi olmayacaktır. O halde w3c hatalarını düzeltebilmek için kodlama bilinmesi ve hatta kodlamanın iyi bir şekilde bilinmesi gereklidir.

Web tasarımcıların en sık karşılaştıkları w3c hataları HTML, XHTML Transitional, XHTML Strict gibi farklı özelliklere ve yeteneklere sahip kodlama dillerini bilmemelerinden dolayı çoğunlukla sayfalarda kullandıkları ve tag dediğimiz etiketleri kapatmamaktan, yazım hatalarından ya da Flash nesnelerini sayfa içinde embed olarak kullanmamalarından, dil kodları ile yeterli bilgiye sahip olmamalarından kaynaklanmaktadır. Bunlar gibi yüzlerce hata nedeni sayabiliriz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.