Profesyonel olarak web tasarımı hazırlanan bir sitenin web tasarım güzelliği ve programlama alt yapısı kadar önemli olan bir konuda içerik profesyonelliğidir. İçerik profesyonelliği birçok faktöre bağlıdır.

Bu kriterler bir web sitesinin görselliği, kullanılabilirliği, güncellenebilirliği ve reklama verdiği önem gibi kriterler ile alakalıdır.

* Görsel iletişim:

Web sitenizin internet kullanıcılarına olan hitap tarzı çok önemlidir. Argo kelimeler ve kelime bozuklukları yerine hep daha sade ve daha güzel cümleler kurmaya çalışın.

Örneğin web sitenizin arama motorlarında çıkması için kelime oyunları ve çoğaltmaları yapmayın. Bu profesyonelliği ve kaliteyi önemli ölçüde düşürür.

Site içerisindeki resim ve diğer görsel materyallerin web sitesini yansıttığından emin olun. Karışık renkler, alakasız resimler ve özellikle de her web sitesinde kullanılan resimleri kullanmayın.

Klişe kelime ve cümle gruplarından kaçının. Örneğin “hizmette profesyonellik” yerine “Size en iyi hizmeti verebilmek bizim için öncelikli prensibimizdir” cümlesini kullanın. Klişe cümleleri artık profesyonel hizmet veremeyen veya çağa ayak uyduramayan firmalar kullanıyor. Müşterileriniz sizi böyle zannedebilir.

Web sitenizin her köşesinde reklam ibareleri bulundurmayın. Öncelikle bir firmaysanız reklam sizi kurumsallıktan uzaklaştırır. Profesyonelliğinizi düşürür.

Eğer bireyseniz ve kaliteli bir web sitesine sahipseniz zaten sizi reklam vermek isteyenler fark edecektir. Web sitenize buraya reklam gibi öğeler koymanız bir şeyi değiştirmez. Aksine kaliteyi düşürür.

Diğer bir reklam konusu ise aşırı reklam yerleşimleridir. Kendi reklamlarınız bile olsa 1 yada 2 taneden fazla yayınlamanızı tavsiye ederiz. Artık kullanıcılar reklamlara güvenmiyor. Bir kullanıcıyı reklama tıklamasına teşvik etmek için çok profesyonel reklam tasarımları yapmak gerekiyor. Artık kullanıcı psikolojisi daha önemli.

Yerleşimlere mutlaka dikkat edin. Bozuk bir yerleşim kullanıcıları web sitenizden uzaklaştırabilir. İçerik, menü ve reklam gibi öğelerin yerleşimlerini yapmadan önce kullanıcı psikolojisini düşünerek hareket edin. Bunun için hizmet verdiğiniz sektördeki internet kullanıcılarının eğilimlerini ve psikolojilerini kavramaya çalışın. Doğru yerleşim her zaman %100 etkilidir.

Vurucu sloganlar kullanın. Örneğin “internetteki rehberiniz” gibi klişe bir kelime yerine daha etkileyici cümleler kullanın.

Web sitenizde tıklanacak çok fazla şey bulundurmayın. Neyi satıyorsanız veya hangi hizmeti veriyorsanız ona odaklanın. Fazla link ve reklam öğelerinden kesinlikle kaçının.

* Erişilebilirlik ve Kullanılabilirlik

Erişilebilirlik ve kullanılabilirlik bir web sitesinin alt sayfalarına erişilebilirliği ve sayfalarının anlaşılabilirliği ile alakalıdır.

Bu çok geniş bir konu olduğundan Erişilebilirlik ve Kullanılabilirlik kriterleri hakkında daha geniş bilgiyi Erişilebilirlik ve Kullanılabilirlik adlı makalemizden alabilirsiniz.

* Güncellenebilirlik

Bir web sitesinde güncellenebilirlik kullanıcının web sitesine tekrar geri dönüş yapmasını sağlayan bir kriterdir.

Web sitenizi güncel tutmazsanız kullanıcılar sizi profesyonel olarak algılamayabilir.

Bunun için sıkça güncellenecek bir web sitesine ihtiyacınız olsun yada olmasın içerik yönetim sistemi içeren bir web sitesi yaptırmalısınız.

Bunun için hazır web sitesi satın alabilir veya özel içerik yönetim sistemli dinamik web sitesi yaptırabilirsiniz.

Bu güncellenebilirliğinizi kolaylaştıracaktır.

İçerik yönetim sistemleri hakkında İçerik Yönetim Sistemi Nedir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

* Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu genel olarak bir web sitesinde olmazsa olmazlardan biridir.

Hem odaklı müşteriyi hem de kaliteyi arttırır. Web sitenize arama motoru optimizasyonu yaptırırsanız internet’ten sizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alabilecek müşterileri çekebilirsiniz.

Bu konu hakkında daha detaylı ve profesyonel bilgi için Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Olmalı? Adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

* Reklam Olanakları

Web sitenizin hiç bitmeyen müşteriye sahip olmasını istiyorsanız arama motoru optimizasyonu’nun yanında kendi konunuz ile alakalı başka web sitelerinde ve Google Adwords Reklamları‘nda reklam verebilirsiniz.

* Müşteri ve ziyaretçi anlayışı.

Bir web sitesinde iyi müşteri veya ziyaretçi anlayışı kaliteli bir servis kurmak yada sosyal bir ortam oluşturmaktan geçer.

Web sitenizde ziyaretçilerinizi veya müşterilerinizi ne kadar çok memnun ederseniz ve onlara ihtiyaçları olan şeyleri ne kadar çok sunarsanız o kadar çok kazanırsınız.

Öncelikle kullanıcıların tam anlamı ile web sitenizde ihtiyacı olabileceği içeriğe odaklanmalısınız. Bu içerikler aynı zamanmda sizin konunuz ile alakalı olmalıdır.

Daha sonra projenin ihtiyacına göre bir servis yada hizmet altyapısı oluşturmalısınız. Örneğin ürün satacaksanız e-ticaret sistemi gibi üyelik sistemli bir web sitesine sahip olmalısınız.

Eğer sadece hizmet verecekseniz web sitenizin bir içerik yönetim sistemine sahip olması gerekir.

Bu iki profilde de Web 2.0 görünümünde bir web sitesine sahip olmalısınız.

Sürekli ziyaretçiyi değerendirecek fikirler üretmelisiniz. Örneğin Email’lerinizin altında iletişim bilgilerinizi bulundurabilirsiniz. Web sitenize gelen ziyaretçilerin e-mail adreslerini alarak onlara daha sonradan hizmetleriniz veya ürünleriniz ile ilgili e-bülten yollayabilirsiniz.

Yada ilginç bir fikir olarak ziyaretçilerinizin web sitenizde hoşça vakit geçirmesini sağlamak için web sitenize oyunlu interaktif reklam yerleştirebilirsiniz. Bu ziyaretçilerinizi motive edecektir.

Eğer sadece gerekiyorsa yani sosyal veya e-ticari bir ortam yaratılacaksa web sitenizde üyelik sistemi de bulundurabilirsiniz.

Bu gibi kriterler ziyaretçilere hem aradıklarını sunmak hemde onların tekrar geri dönmesini sağlamak için önemlidir.

Böylece eğer web sitenizi diğer kriterlerde de profesyonel hale getirmişseniz hem sürekli odaklı müşteri alabilecek hemde müşterilerinizi değerlendirebilecek bir ortama sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.